16:45, 17 серпня 2021 р.
Протрузії та грижі:симптоми, причини, лікування
Спосіб життя сучасної людини часто негативно позначається на стані її здоров’я, а саме на діяльності опорно-рухового апарата. Незначна кількість фізичних навантажень, сидячий спосіб життя, шкідливі звички та неправильне харчування погіршують стан міжхребцевих дисків, знижуючи їх міцність.
Що таке протрузія міжхребцевого диску?
Хребет людини складається з хребців, між якими розташовуються міжхребцеві диски. Їх функція полягає у можливості рухатися і забезпеченні амортизації, пом’якшенні навантаження. Диск складається з жорсткого зовнішнього фіброзного кільця й м’якого внутрішнього пульпозного ядра.
Протрузія — це стан, при якому міжхребцевий диск випинає у хребетний канал, без розриву при цьому фіброзної оболонки. Розвивається протрузія на тлі остеохондрозу й дегенеративних змін, що тягнуть за собою зниження еластичності структур, порушення обмінних процесів, дегідратацію, зменшення відстані між хребцями і, як наслідок, провокують тріщини в фіброзному кільці.
Існує три стадії розвитку протрузії:
- Перша: у фіброзному кільці з’являються тріщини, змінюються структури диска.
- Друга: диск починає випинатися, провокуючи напади локального болю.
- Третя: передує розриву фіброзного кільця, супроводжується гострим болем й онімінням кінцівок внаслідок стискання нервових корінців.
Протрузія — перша стадія формування грижі. Найчастіше спостерігається у шийному та поперековому відділах хребта, що є однією з частих причин болю в спині. Якщо ви відчуваєте біль у спині, який заважає вам рухатись вільно, зверніться за консультацією до лікаря .
Грижа — це «велика протрузія» Грижа і протрузія мають подібні клінічні прояви. Однак грижа — більш серйозне захворювання, спровоковане, як правило, невилікуваною протрузією. Характеризується грижа міжхребцевого диска розривом фіброзного кільця в результаті нерівномірного навантаження на хребет.
Причин виникнення гриж існує декілька:
- малорухливий спосіб життя, який передбачає відсутність необхідної кількості поживних речовин в організмі;
- захворювання хребта, зокрема остеохондроз, радикуліт;
- важкі фізичні навантаження;
- генетична схильність;
- порушення обміну речовин.
Однак, розрив фіброзного кільця й формування грижі міжхребцевого диска може статися також при травмуванні диска під час надмірного одноразового навантаження.
Фактори ризику
Безліч дегенеративних змін у хребті залежать від генетики. Однак, найчастіше вони є наслідком способу життя. Так, факторами ризику виникнення грижі міжхребцевого диску вважаються:
- куріння, оскільки знижує рівень кисню в крові, що призводить до нестачі життєво важливих речовин у тканинах;
- надмірна вага, тому що викликає додаткові навантаження на диски в нижній частині спини;
- зріст: високі люди мають підвищений ризик виникнення грижі міжхребцевого диска.
Коли варто звернутися до лікаря? Лікування протрузій полягає в усуненні провокуючих чинників, а також усуненні больового синдрому й знятті запальних процесів. Для постановки діагнозу й розробки плану лікування необхідно звернутися до спеціаліста.
А зрозуміти, що «вже час», допоможуть наступні симптоми:
- різкий біль в шиї, що віддає в потилицю, лопатки та кінцівки;
- запаморочення та головний біль;
- слабкість і скутість м’язів;
- оніміння пальців рук або ніг;
- біль в попереку, що віддає в ногу.
Крім болючості присутні поколювання й дискомфортні відчуття. А при гострому болі відзначається обмеження рухової активності.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:09
Вчора
11:04
20 листопада
live comments feed...