12:20, 11 лютого 2021 р.
Коли і кого вакцинуватимуть на Сумщині
Сумська область наразі готується до вакцинації проти коронавірусу. Про це під час брифінгу повідомила заступник начальника обласного управління охорони здоров’я Галина ХОМЕТА. За її словами, Сумщина, як і вся Україна і країни Європейського союзу, вакцинуватиме населення поступово, у декілька етапів.
З початку поточного року понад 40 країн світу розпочали вакцинацію від COVID-19, їх кількість збільшується щодня, а рахунок тих, хто отримав щеплення, йде вже на десятки мільйонів. Україна поки пасе задніх, оскільки жодних офіційних поставок вакцин и ще не отримала, - пише "Панорама".
30 січня головний санітарний лікар Віктор ЛЯШКО повідомив, що в лютому Україна отримає 117 тис. доз американської вакцини Pfizer/BioNTech, а протягом першого півріччя – від 2,2 до 3,7 млн доз препарату AstraZeneca/Oxford у межах ініціативи COVAX. Таким чином, планується, що в Україну надійде біля 8 млн доз вакцин від коронавірусу – цього вистачить на вакцинацію 4 млн громадян (одній людині потрібно дві дози). За словами посадовця, лише форс-мажорні обставини можуть стати на заваді старту вакцинації у лютому. Він уточнив, що такими обставинами можуть бути випадки, якщо партію із вакцинами не відпустять, партія потрапить у ДТП або літак не вилетить через негоду.
Перемовини щодо постачання вакцин від інших виробників поки що тривають. Прем’єр-міністр Денис ШМИГАЛЬ нагадав, що у грудні Україна уклала договір на закупівлю вакцини виробництва китайської компанії SinovacBiotech. Їх кількість становитиме 1 млн 913 тис. доз. І додав, що вакцин вистачить усім охочим протягом цього року, бо наразі є попередня домовленість про вже більш ніж 30 мільйонів доз, є вже як підписані контракти, так і ті, що очікують підписання. Щоправда, з ким саме підписані та коли очікувати поставок – не уточнив. Чиновники обіцяють, що в Україні використовуватимуть лише вакцини з ефективністю понад 70%.
Низький рівень довіри українців до щеплення і до медицини в цілому зумовлений низьким рівнем довіри до влади
Як відомо, деякі з вакцин, а саме Pfizer/BioNTech, потребують особливих низькотемпературних умов.
Чи є вибір?
Які ж саме вакцини для захисту від коронавірусу можуть отримати українці? Ще у грудні минулого року препаратом Pfizer почали щеплювати людей у Європі, США, Канаді. Це поки що єдина вакцина, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У грудні міністр охорони здоров’я Максим СТЕПАНОВ запевняв, що переговори з Pfizer вже на фінальній стадії і вакцини мають отримати у другому кварталі 2021 р. Проте наприкінці 2020 р. з’ясувалося, що МОЗ уклало договір не з Pfizer, а з китайською SinovacBiotech. «Поставки китайської вакцини було швидше і простіше організувати», – розповіли ВВС News Україна джерела у МОЗ. Дійсно, на відміну від Pfizer, Sinovac не потребує суперхолоду і може зберігатися шість місяців при температурі 2-8 градусів.
SinovacBiotech є найбільшою китайською компанією з виробництва вакцин, виготовляє їх для 34 країнах світу, зокрема вона розробила вакцини проти гепатиту А і В, вірусів грипу та паротиту. Випробування Sinovac ще тривають, але цією вакциною у Китаї вже вакцинували тисячі людей. При цьому жодних випадків ускладнень, за даними влади Китаю, не було. За попередніми даними досліджень, які ще не отримали експертну оцінку, ефективність Sinovac — 78%. Проте, результати випробування препарату у Бразилії показали, що ефективність вакцини — 50,3%. Максим Степанов заявив, що країна не купуватиме Sinovac, якщо ефективність буде менше 70%, але чекає на кінцеві висновки.
Крім Китаю, вакцину Sinovac закупили для щеплень у Туреччині, Малайзії, Індонезії, Філіппінах. В Індонезії нею вакцинувався президент.
Щодо російської вакцини проти коронавірусу SputnikV, то у МОЗ України негативно оцінюють перспективи вакцини з РФ. «Міністерство охорони здоров’я не розглядає і ніколи не розглядало варіант закупівлі російської вакцини. У тому числі у зв’язку з тим, що ми вважаємо, що російська вакцина використовується як інформаційна зброя в гібридній війні проти України»,- наголосив очільник МОЗУ Максим Степанов.
Як отримати щеплення?Національний план вакцинування передбачає п’ять етапів. В першу чергу щеплення від COVID-19 буде запропоновано найбільш вразливим категоріям. Яким саме – можна подивитися в інфографіці. До кінця 2022 р. планується вакцинувати щонайменше 50% населення.
Чи можна буде обрати, чим щепитися? Якщо йдеться про безкоштовне вакцинування груп ризику, то скоріш за все мобільні бригади будуть працювати з однією вакциною.Тобто, яку вакцину привезуть у лікарні, тією і будуть щеплювати.
Орієнтовно появу вакцин у мережах аптек очікують не раніше квітня 2021 р. Це може бути як Sinovac, так і вакцини інших виробників. Все залежить від переговорів фармкомпаній з виробниками і від процедури реєстрації вакцин. Приватні клініки теж не залишаться осторонь процесу. Формувати попереднє замовлення на вакцину від SinovacBiotech низка українських приватних клінік почала ще в грудні 2020 р. Тоді не було навіть жодної інформації про офіційні закупівлі з боку Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ). Але вже почала з’являтися реклама вакцинування, а охочих записують у чергу на майбутню імунізацію.
Між тим готові вакцинуватись від коронавірусу, якщо вакцина буде доступна в аптеках, – 39%, не готові – 56%. За умови, якщо щеплення буде безкоштовним, готові вакцинуватись – 43% (не готові – 52%). Про це свідчать дані соцопитування, проведеного групою «Рейтинг» 14-16 січня 2021 р..Підтримка безкоштовної вакцинації у динаміці впала (у листопаді безкоштовне щеплення підтримували 55%). Натомість кількість тих, хто готовий прищепитися платною вакциною, дещо зросла. Противників вакцинації відносно більше серед представників середньої вікової групи (30-49 років), жінок, мешканців малих міст та тих, хто не боїться захворіти.
Виявилось, що українці побоюються побічних ефектів, які можуть виникнути після щеплення, – 50,6%; того, що вакцини були розроблені дуже швидко і можуть становити небезпеку – 43,5%; їх будуть зберігати і перевозити – 22,4%. Також 16,5% опитаних вірять, що вакцини – це «викачування грошей із населення фармацевтичними компаніями», а 10% вказали, що побоюються чіпування. 14,8% не мають застережень, а 7,4% вважають, що вакцини будуть доступні лише заможнім людям.
Як в Україні записатися в чергу на отримання вакцини від коронавірусу, розповів на брифінгу головний санітарний лікар Віктор Ляшко. «Можна буде записатися до сімейного лікаря чи отримати запрошення у телефонному режимі від Центру первинної медико-санітарної допомоги», – заявив він.
За словами Ляшка, МОЗ також планує запустити сайт з інформацією про кампанію з імунізації. На ресурсі також можна буде зареєструватися в чергу в онлайн-режимі. Це зможуть зробити і громадяни, які не укладали декларацію з лікарем. Фахівці відправлять бажаючих за місцем проживання в певний пункт щеплення.
Сумщина в очікуванні
Сумська область наразі також готується до вакцинації проти коронавірусу. Про це під час брифінгу повідомила заступник начальника обласного управління охорони здоров’я Галина ХОМЕТА. За її словами, Сумщина, як і вся Україна і країни Європейського союзу, вакцинуватиме населення поступово, у декілька етапів.
В області створено п’ять мобільних бригад, які будуть здійснювати перший етап вакцинації, буде проведено їх навчання, вони отримають відповідне оснащення. Наразі ведеться підготовча робота щодо визначення кількості людей, яким робитимуть щеплення на різних етапах, та розробляються графіки вакцинування. Звичайно, коли вакцинуватися будуть більш широкі верстви населення, буде підключена первинна медична ланка.
Що стосується наявності умов зберігання для вакцин, що прибудуть до Сумщини, то за словами Галини Хомети, вакцина, що підлягає низькотемпературному зберіганню, залишається активною протягом п’яти діб і при звичайному температурному режимі мінус 2 +8. Проте остаточно вимоги до зберігання та транспортування стануть відомі, лише коли вакцина буде закуплена Україною, оскільки лише два види вакцин, які пропонують на світовому ринку, потребують настільки низьких температур, решті підійдуть умови, при яких зберігаються вакцини від інших хвороб.Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України має всі належні умови для зберігання вакцини від COVID-19. Про це повідомив головний санітарний лікар Сумської області Володимир ЗБАРАЖСЬКИЙ. Сумський обласний лабораторний центр має приміщення, що відповідають вимогам для зберігання імунобіологічних препаратів. «Зазначені сховища ми надали безкоштовно у користування лікувальним закладам. Лабораторний центр має холодильну камеру з охолодженням до -70°, проте має інше призначення, ніж зберігання вакцин. Але у випадку життєвої необхідності, певна кількість вакцини зможе в ній зберігатись», – повідомив Володимир Збаражський.Чи планують сумські приватні клініки закуповувати вакцину, поки що невідомо. Лікар вищої категорії, спеціаліст лабораторної медицини, заступник директора медицинського центру «Медея» Марина СМЄЯНОВА сумнівається у тому, що місцеві приватні медичні заклади найближчим часом надаватимуть таку послугу. Адже вакцини в Україні і так буде мало. До того ж транспортування та зберігання цих вакцин вимагає дотримання суворого температурного режиму, забезпечити який буде складно. Є побоювання, що навіть на державному рівні не зможуть забезпечити належне дотримання холодового ланцюга. «Навіть коли мова йде про імунізацію медпрацівників першої черги, постає логістична задача зібрати всіх в одному місці, в один час, щоб зробити все швидко», — пояснює Марина Смєянова. За її словами, навіть краще, що основна маса населення країни буде вакцинуватися у другому півріччі 2021 р: «У нас буде можливість ознайомитися з досвідом інших країн, стане відомо, чи є у вакцин побічні ефекти. Адже дійсно, жодна вакцина не пройшла усі необхідні етапи досліджень. Як лікар, я розумію необхідність вакцинації, адже часто саме за допомогою щеплень можна уникнути інфікування деякими хворобами, на кшталт правцю, які складно піддаються лікуванню. Але, зважаючи на загрозливе поширення пандемії, вакцини вироблялись у досить обмежених у часі умовах, і через те, на мою думку, краще трохи зачекати». Лікар також наголосила, що наразі слід дуже обережно фільтрувати інформацію у мережі Інтернет, адже розгорнута досить потужна світова кампанія антивакцинаторів. Через те слід довіряти лише офіційним джерелам, які несуть відповідальність за свої заяви.
Під час щопонеділкової апаратної наради міський голова Олександр ЛИСЕНКО заявив, що розглядає варіант придбання вакцини від коронавірусу за бюджетні кошти. Він зазначив, що необхідно надати можливість для охочіх отримати щеплення, не чекаючи офіційної черги. «Минулого року, у зв’язку з СOVID-19, ми збільшували видатки на медицину і, можливо, переглядатимемо бюджет і в поточному. Переконаний, що депутати нас підтримають. Необхідно швидше зупинити хворобу і повернутись до нормального життя», — наголосив Олександр Лисенко.
Світ без ковід
У Сполучених Штатах Америки поширено майже 50 млн доз вакцин від коронавірусу, з них 30 млн доз вже введено. У США для щеплень населення використовуються вакцини Moderna і Pfizer/BioNTech.
Влада Індонезії занесла до списка пріоритетних груп для щеплення від коронавірусу блогерів з багатомільйонною аудиторією. Так уряд хоче переконати громадян у необхідності вакцинації. У грудні 2020 року в Індонезії провели опитування про готовність громадян пройти вакцинацію. На щеплення погодилися тільки 37% громадян, а 17% заявили, що точно не вакцинуватимуться. В країні використовують вакцину CoronaVac китайської компанії SinovacBiotech.
Тим часом в Ізраїлі щонайменше одну дозу вакцини від коронавірусу отримали вже близько 3 млн жителів – це майже третина населення країни. Ми розпитали сумчанку Ірину ВЕРТІКОВУ, що проживає в Ізраїлі, як там продовжується вакцинація, і вона розповіла наступне: «Мета кампанії з вакцинування в Ізраїлі – щоб кожний житель отримав щеплення двома дозами. Сама кампанія проходить під гаслом «Повертаємось до життя». В країні діє система страхової медицини, кожен сплачує внески до лікарняної каси і отримує безкоштовні медичні послуги. Тому додатково платити за щеплення не потрібно.
Вакцинація відбувається поетапно. Перша група, що отримувала щеплення, — це медики, соціальні працівники, що працюють з літніми людьми, а також категорія населення похилого віку 60+. Надалі вакцинували людей віком 50+, і наразі дійшла черга до 40+. Але вже почали вакцинувати і молодь.
Оскільки в Ізраїлі немає загальних серологічних аналізів для виявлення перехворілих, вироблений наступний підхід: люди, які перенесли коронавірусну інфекцію у важкій і середній формі, можуть відмовитися від щеплення. Тим, хто перехворів в легкій або безсимптомній формі, рекомендують зробити щеплення, оскільки у них, ймовірно, низький рівень антитіл.Я отримала повідомлення в «особистому кабінеті» електронного додатку своєї лікарняної каси про чергу, згідно якої зможу отримати дві дози вакцини. Перше щеплення я зробила 27 січня, а друге заплановане на лютий.
Відчуття такі, як при звичайному щепленні. Стосовно побічних ефектів можу лише сказати, що один день трішки боліла рука у місці введення препарату. У моїх знайомих також не спостерігалося побічних ефектів. Хоча це дуже індивідуально. У нас надають рекомендації перед вакцинацією порадитися зі своїм сімейним лікарем, бо, можливо, у когось є протипоказання чи алергічні реакції.
Після другого щеплення мій чоловік отримав паспорт вакцинації. До речі, спершу обіцяли, що при наявності паспорту буде багато послаблень, але зараз через появу британської мутації вірусу вони трішки згортаються. Але в будь-якому разі паспорт надає пільги, наразі це у стадії розробки. В’їзд до Ізраїлю поки що повністю закритий. У понеділок локдаун продовжили до 5 лютого. Медичні туристи, які хотіли б потрапити в країну і вакцинуватися, поки що не мають змоги здійснити свій намір. Отже, бажаю всім в Україні, щоб вакцинація минула успішно, щоб ми разом дійсно перемогли цю хворобу і повернулися до звичного життя».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:06
25 листопада
14:07
25 листопада
10:09
25 листопада
11:04
20 листопада
live comments feed...