13:40, 2 вересня 2020 р.
До дня народження гривні: який портрет Володимира найбільш відповідає дійсності?
2 вересня 1996 р. до обігу, на зміну гіперінфльованим купонам, прийшли гривня. Що цікаво, на тій гривні портрет Володимира подавався історично достовірним - з "козацькими" вусами і без бороди. Пізніші гривні, на жаль, друкувались в дещо іншому стилі.
Нещодавно на Житомирщині знайшли скарб монет часів Володимира, які потрапили до держави завдяки діяльній участі співробітника Інституту історії НАН України та одного з лідерів "Нацкорпусу" Олександра Алфьорова.
Сьогодні до ювілею гривні він розмістив на своїй фб-сторінці цікаву публікацію про історію нашої першої купюри і іконографію князя Володимира.
"2 вересня 1996 р. до обігу, на зміну гіперінфльованим купонам, прийшли гривня. Вона спричинила революцію в історико-культурному житті України! Ми втратили сіро-буденні і не зрозумілі замінники грошей і отримали державницькі банкноти! Чого лишень варта назва! Гривня- похідне від слова гривна, що означало у часи України-Русі вагу. Гривна срібла- понад 160 г. (у подальшому до 200 з +). Саме слово гривна походить від слово "грива"/"шия" і позначало срібний дріт, що носили на шиї і який мав свою відповідну вагу. Нумізмати розрізняють кілька видів гривень в історії середньовічної України відповідно до ваги, часу побутування та місця перших знахідок: київська, чернігівська, новгородська, галицько-волинська, литовська, татарська, булгарська.
У часи Визвольних змагань за доби Української Народної Республіки та Української Держави Гетьмана Скоропадського гривня була нашою національною валютою.
Із впровадженням гривні у 1996 р. ми отримали не лише нові гроші, але й набір героїв нашої історії, що були розміщені на найпоширеніших зображеннях. Особливої уваги слід надати постаті Гетьмана Івана Мазепи. У 90-х роках ще діяла залишкова пропаганда про нього, як про антигероя. Із розміщенням його на 10 грн, він став близьким українському обивателю.
Маємо сотні монет Володимира Святого 4-х типів та кількох сотень штемпелів і жодного з бородою!
Слід відзначити, що за часів Кучми зображення гривні кардинально змінилось. У 2004 р. на номіналі 1 грн зникли руїни Херсонесу/Корсуня. Їх замінило зображення княжого Києва. Ідіоти промовляли, що руїни на грошах спричинять до руйнації держави. Ідіотам звітую: Крим у 2014 р. окупували, а РФ випустила банкноту в 200 рублів з тими самими руїнами... Разом із тим з'явився новий портрет Володимира Святого: довге не мите волосся та борідка. Подейкують- вплив "бородатої партії" на чолі з Табачником. Але й зрозуміло інше- виступали проти православні МП. Справді, як це святий, що має дорослий вік без бороди. Водночас маємо сотні монет Володимира Святого 4-х типів та кількох сотень штемпелів і жодного з бородою!
У 2000-х гривню ще кількаразової ґвалтували. Випускали монети до "ювілеїв". Тричі вони стосувались ІІ Світової війни, яка на монетах визначалась 1941-1945 рр. Без жодних натяків про окупацію німецько-радянськими військами Польщі у 1939 р, коли насправді розпочалась війна для мешканців західної України.
Образ Володимира на сучасних банкнотах та металевих гривнях не відповідає образу з срібників Володимира. Це інша реальність і космос.
Нам слід звернутися до НБУ, щоби на монетах і грошах зображали хоча б копію того, що на свої срібниках зображав Володимир: людина у імператорському одязі з діадемою, спокійне обличчя, а з верхньої губи спускаються довгі вуса".
Олександр Алфьоров
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:06
25 листопада
14:07
25 листопада
10:09
25 листопада
ТОП новини
live comments feed...