Книга О. Евтушенка
09:00, 12 грудня 2015 р.
Конотоп. Вулицями рідного міста. Чайковського, Чапаєва, Червонозаводська.
Книга О. Евтушенка
Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назви вулиць Чайковського, Чапаєва, Червонозаводська.
Ч
ЧАЙКОВСЬКОГО вул.
Вулиця названа на честь Петра Ілліча Чайковського (07.05.1840 р., Камсько-Воткінське заводське селище, нині м. Воткінськ РФ – 06.11.1893 р., м. С.-Петербург). Всесвітньо відомий російський композитор.
Тв.: увертюра "Гроза" (1864 р.), Друга ("Украинская") симфонія (1872 р.), опера "Кузнец Вакула" ("Черевички") за повістю М. В. Гоголя "Ночь перед Рождеством" (1874 р.)., фортепіанні та вокальні твори.
Епізодично відвідував Суми, Конотоп, Ворожбу, Охтирку. Зокрема, він приїздив у гості до свого старшого брата – Миколи Ілліча, що працювавінженером в Управлінні Курсько-Київської залізниці, яке в 70-х роках XIX ст. перебувало в Конотопі.
Про відвідини Петром Іллічем Конотопа його другий брат - Модест Ілліч писав у своїх спогадах: "...Десь у 20-х числах травня 1871 року Петро Ілліч поїхав у Конотоп...".
У с. Низи Сумської області відкрито музей-садибу П. І. Чайковського, у м. Тростянець встановлено пам’ятник композитору.
ЧАПАЄВА вул.
Вулиця названа на честь Василя Івановича Чапаєва (28.01.1887 р., с. Будайка, нині частина м. Чебоксари – 05.09.1919 р., неподалік м. Лбищенськ, нині с. Чапаєв Західно-Казахстанської обл, Казахстан). Командир Червоної армії, начдив. Легендарний герой громадянської війни, радянського фольклору і художньої літератури.
В. І. Чапаєв – командир 2-ї Миколаївської дивізії (з 19.09.1918 р.), Комісар Внутрішніх Справ Миколаївського повіту, комбриг Особливої Олександро-Гайської бригади (з травня 1919 р.), начальник 25-ї стрілецької дивізії (з червня 1919 р.), яка брала участь у Бугульминській і Белебеєвській операціях проти армії Колчака.
В. І. Чапаєв загинув під час глибокого рейду козаків, який завершився несподіваним нападом на добре укріплене м. Лбищенськ, де знаходився штаб 25-ї дивізії. За офіційною версією, поранений Чапаєв потонув, намагаючись перепливти річку Урал. За іншими даними, смертельно поранений начдив був переправлений бійцями через Урал на плоту, помер під час переправи і був похований на березі річки.
Його ім’ям названі р. Чапаєвка в Самарській обл., населені пункти та вулиці міст колишнього СРСР.
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКА вул.
Пролягає вздовж цехів та центральної прохідної одного з найстаріших підприємств міста – Конотопського електромеханічного заводу “Червоний металіст”, колись відомого на весь світ своєю продукцією – машинами і автоматикою для вугільної промисловості Радянського Союзу та багатьох країн світу.
Історія підприємства починається в роки Першої світової війни як снарядного заводу, побудованого згідно з рішенням Київського обласного воєнно-промислового комітету. Улітку 1915 р. на кошти цукрозаводчика М. І. Терещенка комітет придбав єдину на той час у місті лазню, яка належала Лапку. Лазня мала два приміщення: "для дворян" і "для простих мешканців" міста. У приміщеннях колишньої лазні було встановлено 8 токарних верстатів. 15 січня 1916 р. Конотопський снарядний завод розпочав роботу.
До цього ПРАСКАЇВ пров. (вул. – ?) (1920-ті – середина ХХ ст.). Уперше згадується 28.06.1929 р.
Назва походить від прізвища (прізвиська) Праскай (Проскай), носії якого були першими, а згодом, можливо, і найчисленнішими поселенцями на території майбутнього провулка серед представників інших родин, що заселяли дану місцевість.
До цього НИЖНЯ вул. (XVIII – ХІХ ст.). Перша згадка в 1798 – 1800 р.
Назва вулиці несла певну інформацію про об’єкт, підкреслювала розташування вулиці нижче по відношенню до чогось (до іншої вулиці (вулиць), дороги, шляху, річки і т. д.).
(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з походженням назви вулиць Чернишевського, Черняховського, Чехова та Чкалова. З початком книги можна ознайомитись тут).
Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове.
Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)
Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:04
20 листопада
07:05
20 листопада
20:09
18 листопада
13:11
18 листопада
live comments feed...