• Головна
  • Конотоп. Вулицями рідного міста. Новікова
Книга О. Евтушенка
09:01, 6 листопада 2015 р.

Конотоп. Вулицями рідного міста. Новікова

Книга О. Евтушенка

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назви вулиці Новікова.

НОВІКОВА вул. (1920-ті р.). Уперше згадується 28.06.1929 р. 
Вулиця носить ім’я Павла Ілліча Новікова (29.07.1896 р., м. Одеса – 29.03.1918 р., поблизу станції Мельня, похований в с. Чорноплатове Конотопського району Сумської області). Учасник встановлення Радянської влади в м. Конотоп після Жовтневої революції 1917 р., член РСДРП(б).

Закінчив двокласне Ніжинське залізничне училище. 1910 р. вступив до Конотопського технічного залізничного училища. По закінченні училища в 1913 р. працював техніком механічного цеху Головних залізничних майстерень (нині КВРЗ), брав активну участь у діяльності гуртка "Правдистів", керівником якого був сам.

У 1917 р. П. І. Новіков – голова Конотопської Ради робітничих і солдатських депутатів. 03.12.1917 р. бере участь у І обласному з’їзді РСДРП(б) Південно-Західного краю (м. Київ).

У 1918 р. очолив червоноармійський загін, що вів боротьбу з петлюрівцями та німецькими військами на Конотопщині. 29.03.1918 р. загинув у бою в районі станції Мельня.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 20.11.1967 р. № 750 ім’я Павла Ілліча Новікова присвоєно Конотопському технікуму транспортного будівництва. 


НОВІКОВА пл. (з 20.10.1967 р.).
Див. Новікова вул.
До цього ЛАДОНКА вул. (ХІХ ст. – 1967 р.). 
У назві вулиці може бути відображений слід дохристиянських вірувань – назва язичницької культової споруди – капища богині Лади, яку ще називають давньослов’янською богинею шлюбу (проте, користуючись наявними науковими даними, довести це важко). Назва може походити від загальновживаного давньоруського слова лада, ладо, яке означало "(чийсь)
чоловік", "(чиясь) дружина". Спочатку власне ім’я богині стало загальним поняттям "чоловік", "дружина", далі це слово використовується як власне ім’я, від імені – стає прізвищем (як прізвища Ярема, Хома), а вже від прізвища могла отримати назву і вулиця. 

Ладанка – мішочок із церковним ладаном, або взагалі з якою-небудь святинею, який носили разом із хрестом на шиї. Відоме прислів’я: "Ладанка на вороту, а чорт на шее".

(Продовження читайте завтра. В наступній публікації ми познайомимо вас з історією та з  походженням назв вулиць Мірошниченка та Мічуріна. З початком книги можна ознайомитись тут). 

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конотоп #історія #назви вулиць
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...