Осінь – романтична пора, коли хочеться кружляти в танці з золотим падолистом та цілуватися під першими краплями дощу. Проте місто не завжди радує нас килимом з листя та можливістю усамітнитись, тому зустрічати золоту осінь краще за все серед мальовничих карпатських лісів.
Хуст: спадщина ЮНЕСКО та сирне асорті
Хуст, який в Україні найчастіше знаний завдяки долині нарцисів, за кордоном більш відомий через свій реліктовий буковий ліс, тому якщо ви зупинитесь в готелях Хусту, зможете на власті очі побачити об’єкт, занесений у спадщину ЮНЕСКО. А ще ви отримаєте нагоду погуляти серед руїн Хустського замку – все, що залишилось від колись непідступного укріплення. Неподалік знаходиться сироварня у селі Нижнє селище, де виготовляється лише три сорти сирів, проте вони зроблені виключно з молока корів, яких годують лише натуральними кормами. Тому, якщо ви виберете своїм місцем відпочинку готель в Хусті, ви можете відправитись на екскурсію та дегустацію, а також придбати смачний сир, який зможете з’їсти під час походу в гори, в своєму номері зі смачним карпатським чаєм, чи привезти його додому і розтягнути задоволення якнайдовше. Крім того, господарі сироварні провели в село чисту джерельну воду, набрати яку ви можете в бюветі.
Микуличин: гірський краєвид та пивне море
Якщо ж ваш вибір впав на готелі Микуличину, номер в яких ви можете забронювати, наприклад, перейшовши за цим посиланням, то ви, звичайно ж, зможете сповна насолодитись горами. А коли ви підніметесь на гору Ягідна, вам відкриється живописний Чорногірський хребет – найдовший в Україні. Восени дерева одягаються у всі можливі і неможливі кольори, і хребет перетворюється на імпресіоністичну картину, якій не видно кінця і краю. Милуватися цим можна годинами, тому на вершині гори є дерев’яна альтанка, де можна перепочити, пофотографуватись та перекусити. Карпатська кухня, до речі, в основному базується на місцевих натуральних продуктах – люди самі вирощують овочі та фрукти, а корів та овець годують лише природніми харчами, тому ви відчуєте що місцева їжа помітно відрізняється від тієї, яку ви можете знайти на полицях супермаркетів. Отже, сміливо беріть з собою домашній хліб та сир, а також фрукти та овочі, на які карпатська осінь завжди щедра. Крім мальовничої природи на вас чекає місцева пивоварня, яка охоче розчиняє двері для тих, кого цікавить процес народження пива. Живе пиво, створене за власними технологіями, можна дегустувати та пити прямо в приміщенні, а також броварня тестує пивотерапію, яка якщо й не принесе помітних результатів, то настрій підніме обов’язково.
Карпати: смачно та красиво
Яке б місце для відпочинку ви не обрали, ви в будь-якому разі залишитесь естетично задоволеним та ситим, адже місцева природа з материнською любов’ю прийме вас в свої обійми, а мешканці з радістю зустрінуть та залюбки нагодують вас смачними та корисними гуцульським стравами. Тому гарного відпочинку вам та смачного!