Горілка відноситься до найбільш нейтральних спиртних напоїв, але смаковий профіль цього виду міцного алкоголю варіюється в залежності від інгредієнтів та процесу виробництва продукту. У статті розповідаємо про основні різновиди горілки, які можна зустріти сьогодні у продажу.
Традиційна або класична горілка
Вона має максимально нейтральний смаковий профіль – чистий і свіжий, з гладким післясмаком. Тому таку горілку часто використовують для приготування коктейлів, оскільки вона не маскує смак інших інгредієнтів. Також класична горілка може вживатися у чистому вигляді під холодні та гарячі закуски. Найчастіше у якості основи для приготування традиційної горілки використовуються злаки – пшениця, ячмінь, жито. Вони забезпечують готовому напою чистий, трохи солодкуватий смак. Також у продажу є продукція на основі картоплі, яка має насичений смак із ледве відчутним вершковим відтінком та алкоголь із кукурудзяних зерен із гладким солодкуватим присмаком.
Горілка класів «преміум» і «люкс»
Ці алкогольні напої максимально очищаються від домішок завдяки багатоступінчастій перегонці. Саме до такого різновиду алкоголю відноситься горілка Немирів в маркеті алкогольних штук Маудау. Також для виробництва горілки класів «преміум» та «люкс» часто використовується вугільна фільтрація для видалення будь-яких домішок та покращення гладкості смаку. Такий алкоголь можна пити і у чистому вигляді, і у складі коктейлів, не побоюючись похмілля наступного дня за умови помірного вживання спиртних напоїв.
Ароматизовані варіанти
Ця горілка робиться з використанням штучних чи натуральних ароматизаторів, які дозволяють надати смаку готового напою нотки певних фруктів, спецій, трав, десертів. Особливо популярні варіанти з такими ароматами:
- цитрусових – лимона, апельсина, грейпфрута, лайма;
- ягід – малини, чорниці, полуниці;
- трав та прянощів – ванілі, перцю.
Настояна горілка
Вона схожа на ароматизовані алкогольні напої. Але є важлива різниця – для приготування такої горілки, яку можна придбати на MAUDAU, використовуються не ароматизатори, а інгредієнти, які додаються до спирту і тим самим збагачують його смак різноманітними відтінками. Найчастіше для цієї мети використовуються свіжі фрукти, трави та спеції – лимон, базилік, розмарин, лаванда, перець чилі, імбир, кориця.
Крафтова продукція
Такі спиртні напої виготовляються невеликими партіями з використанням особливих методів або унікальних інгредієнтів. Часто крафтова горілка відображає певні традиції регіону, в якому була зроблена. Тобто для її створення використовується лише місцеве зерно, особлива вода з певних мінеральних джерел, або якийсь незвичайний спосіб дистиляції.