Шкіра – найбільший орган людини. Вона забезпечує велику кількість функцій: захисну, видільну, синтезувальну (виробляє вітамін Д), терморегуляторну та сенсорну. Водночас шкіра підлягає значному впливу зовнішніх та внутрішніх факторів, що може призводити до сухості, лущення чи почервоніння. Різні добавки, наприклад Колаген чи Омега-3, можуть покращити її стан. Проте не варто забувати також про модифікацію способу життя, аби «полегшити життя» шкірі.
Причини сухості
Сухість також називають ксерозом. Він може виникати через ряд зовнішніх та внутрішніх факторів. До групи зовнішніх чинників належать:
- несприятливі погодні умови (вітер, холод);
- надмірна інсоляція (солярії чи засмага на сонці);
- частий контакт з водою;
- агресивні косметичні чи побутові мийні засоби;
- низька вологість приміщення.
Внутрішні причини ксерозу:
- дефіцити мінералів чи вітамінів;
- захворювання шкіри;
- зневоднення;
- нераціональне харчування;
- стрес;
- наявність супутніх хронічних захворювань;
- вікові зміни;
- прийом лікарських препаратів.
Головні прояви
Якщо виникає сухість шкірних покривів, то можна помітити:
- почервоніння;
- відчуття стягування;
- тріщини різного типу;
- зморщенння;
- жорсткість;
- свербіж;
- лущення.
Коли виникають перші зміни та прояви ксерозу, варто звернутися до лікаря-дерматолога. Бо лише він може виключити захворювання шкіри (псоріаз, іхтіоз, атопічний дерматит), зʼясувати причини шкірних змін та призначити належне лікування.
Що робити з сухістю
В першу чергу треба виявити первопричину та фактори, що сприяють ксерозу. У цьому на допомогу прийде спеціаліст. Якщо немає певних захворювань, то варто скорегувати звички та спосіб життя. Тобто:
- рідше приймати гарячі ванни, тривалістю не більше 15 хвилин;
- зволожувати повітря в кімнаті;
- захищати шкіру від дії сонячних променів, вітру чи холоду;
- уникати контакту з хімічними речовинами;
- підібрати правильний та неагресивний догляд за шкірою;
- вибирати одяг та білизну з натуральних тканин;
- додатково зволожувати шкіру.
Досить вагомий компонент здоровʼя шкіри – харчування. Воно має бути повноцінним та враховувати оптимальне співвідношення жирів, білків та вуглеводів Забезпечити організм поживними жирами можуть: жирна морська риба (лосось, форель, сьомга), авокадо, рослинні олії та горіхи. Головний структурний компонент – білок, крім їжі, ми можемо отримати з добавок колагену. Він є структурним компонентом шкіри, легко засвоюється чим допомагає довше зберегти молодість. Окрім цього, в раціоні має бути багато зелені та овочів, бо вони – основне джерело вітамінів та мікроелементів. І не забувайте про воду. Достатня кількість рідини (30 мл на 1 кг тіла) запобігає зневодненню та підтримує пружність. Слід зменшити кількість кави та чаю, бо ці напої навпаки сприяють зневодненню.