Сучасні технології та матеріали для підвищення енергоефективності будівель активно застосовуються для зведення нових та реконструкції існуючих споруд.
Існують різні методи підвищення енергоефективності будівель як активні так і пасивні. Комплексне їх застосування може значно знизити споживання енергії для експлуатації та навіть створити абсолютно пасивні будівлі.
До найпростішого способу підвищення енергоефективності відноситься заміна вікон та утеплення фасадів. Тільки ці прості речі можуть зменшити витрати на опалення та кондиціонування на чверть.
Наступним кроком є застосування при зведенні будинків сучасних технологій таких як сендвіч панелі, рекуператори тепла, вентильовані фасади, система термального чи випромінюваного опалення а також технології альтернативної генерації електроенергії такі як вітрові чи гідрогенератори, сонячні панелі.
Варто зазначити, що рішення з генерації не підвищують клас енергоефективності будівлі, а тільки допомагають зменшити витрати на електроенергію. В той час як використання сендвіч панелей може підвищити клас будівлі на одну чи дві позиції.
Сендвіч панелі якісного виробника значно підвищують термоопір огороджувальних конструкцій а також зменшують витрати на утримання будівлі.
Рекуператори в системі вентиляції можуть сильно допомогти в холодну пору року. Принцип дії рекуператора достатньо простий: тепле повітря з приміщень виходячи назовні нагріває холодне що заходить з вулиці. При цьому майже не використовується додаткова енергія а вхідне повітря Нагрівається на 10-15 градусів.
Теплові насоси є вартісним рішенням, яке варто впроваджувати на етапі будівництва ще до зведення фундаменту. По спеціальним трубкам які уходять вглиб землі теплоносій переносить тепло землі на поверхню та використовує його для опалення будинків. Чим більша різниця температури грунтах на поверхні та глибині тим більш ефективним буде використання теплових насосів для опалення.
І трохи про генерацію електричної енергії для власних потреб будівлі. Ще 10 років тому сонячні станції чи вітрові генератори для власних потреб середнього чи малого бізнесу були надто дорогими та більше впроваджувалися як іміджеві проєкти. Сьогодні це абсолютно практичні та економічно доцільні рішення. Наприклад сонячні панелі на даху будівлі можуть мати окупність 3-4 роки, після чого значно економити гроші власника будівлі.