фото з сайту: palmira.kiev.ua

Закодуватися або "зашитися" - популярний у народі спосіб подолати потяг до спиртного. Іноді це працює, а іноді ні. Деякі наркологічні клініки взагалі пропонують послугу розкодування, наприклад, на Новий рік або день народження - щоб знову можна було пити. Разом із наркологом розібрався, як працює кодування, коли воно ефективне і скільки коштує.

Коли алкоголь - це проблема

- Які критерії в алкогольній залежності? Як зрозуміти, що вживання алкоголю стало проблемою?

- Коли людина не може почуватися нормально без алкоголю. Багато хто спирається на похмільний синдром. Похмільний синдром дійсно говорить про фізичну залежність, це друга стадія алкоголізму. Але психологічна залежність настає набагато раніше і може протікати спокійно. Чоловік випиває після роботи одну-дві пляшки пива, щоб розслабитися; або дівчина щовечора насолоджується улюбленим серіалом із келихом вина. Забери в неї келих вина - перегляд кінострічки вже не буде таким приємним; вечір зіпсовано, грубо кажучи.

Інший приклад: людина летить до Туреччини за системою "Все включено", обирає готель: "Ага, тут алкоголь не включено, не поїду". Хоча, можливо, цей готель краще підходить для всіх членів сім'ї, кращий пляж, є все необхідне для дітей. Такі дрібниці показують людині, що вона залежна. Уся підступність цього захворювання в тому, що зазвичай сам залежний свою залежність не бачить. Хоча, здавалося б, усе на поверхні.

- Ви описали соціально прийнятні сценарії. Така людина не заважає іншим, не влаштовує якихось п'яних дебошів, не пропускає роботу. Це вже алкоголізм?

- Це проблема, з якою треба працювати. Це вже говорить про психологічну залежність. Тобто алкоголь сприймається як спосіб розслаблення. Це вже не напій, щоб щось відсвяткувати і насолодитися смаковими якостями. У деяких випадках люди вживають алкоголь, щоб краще заснути. Або перед сексом, щоб бути більш розкутими.

Настрій і відпочинок у наведених прикладах безпосередньо залежать від наявності алкоголю. За його відсутності залежний почне почуватися некомфортно, нервувати, злитися. Це як курець: закінчилися вночі цигарки, він зібрався, в ожеледь, дощ, заметіль, він піде повз зачинені магазини в цілодобовий за 30 хвилин ходу. Бо інакше в нього буде тривога, нервозність. Принцип залежності однаковий для будь-якої адикції.

Як працює кодування від алкоголізму

- Кодування - це затребувана послуга?

- Дуже затребувана: 90 % звернень саме за кодуванням. Тому що люди хочуть вирішити свою проблему швидко. Багато хто думає: зараз закодуюсь, і все мине. Але проблема, яка призвела до вживання спиртного, не вирішилася.

У прикладі, який я навів, людина не вміє відпочивати. Вона вміє працювати, виконує свої функції, вона може бути чудовим керівником, працівником, сім'янином. З усім справляється, але відпочивати без алкоголю не вміє. Із цим і потрібно працювати. Вчити її відпускати свої думки, перемикатися з робочого режиму на домашній, розслаблятися.

А коли людина просто закодувалася, вона так цього і не навчиться. Вона ж не ставила перед собою такого завдання. Тому потрібна психотерапія, навіть коли звертаються за кодуванням, я завжди кажу, що цього недостатньо. Це просто обмежувач у вживанні алкоголю. Але всі проблеми, які спричинили вживання, нікуди не подінуться.

- Які методики кодування бувають і як вибрати відповідну?

- Для кодування можуть використовуватися спеціальні апарати, гіпноз, різні препарати. Мета у всіх випадках одна - прибрати тягу до спиртного.

Ін'єкційне кодування

Пацієнту вводиться препарат дисульфірам, який блокує фермент ацетальдегіддегідрогеназу, що розщеплює алкоголь. Людина, випивши, почувається дуже погано, отруюється алкоголем. Такі препарати вводяться внутрішньовенно, внутрішньом'язово або за допомогою підшивки.

Ще використовують препарат вівітрол. Він вводиться внутрішньом'язово і діє за іншим принципом, блокує опіоїдні рецептори. Людина, випиваючи алкоголь, уже не отримуватиме того задоволення. Начебто і сп'янів, а насолоди ніякої не отримав.

Апаратне кодування, наприклад, за допомогою лазера, теж сприяє появі відрази до алкоголю.

Гіпноз - введення людини в транс, коли лікар доносить думки про те, що алкоголь - це отрута, що він вбиває і знищує організм.

- Як довго зберігається ефект від цих методик?

- Найчастіше, на півроку-рік. Залежить від того, чи прийшла людина дійсно з бажанням позбутися своєї проблеми, чи просто заспокоїти дружину. Якщо людина прийшла, бо її вдома задовбали, вона закодується, вичекає термін кодування, і коли він закінчиться, станеться жахливий зрив. Не тому, що так працює кодування, а тому, що людина терпіла, чекала і дочекалася.

- Скільки коштує кодування?

- Оскільки послуга затребувана, зараз на ринку багато подібних пропозицій, і конкуренти демпінгують. Найдешевше, що я зустрічав, - це кодування за 2.5 тисячі гривень. У середньому ціни коливаються від 4000 до 10000 гривень залежно від методики.

- Є поширені міфи, що кодування - це обман, і, з іншого боку, що можна закодуватися і кинути назавжди. Що з цього правда?

- Можна кинути назавжди після кодування, якщо людина бачить проблему, хоче її позбутися і їй потрібна просто невелика допомога, стимул. Такі люди теж зустрічаються.

Але здебільшого кодування - це шаманство. Немає такої медичної процедури - кодування. За фактом, кодування - це психотерапевтична процедура. Тут ще важливо, хто робить і що. Якщо людині кажуть, що її закодують і вона не зможе пити, - це малоефективно. А можна використовувати психотерапевтичні методи, наштовхнути на певні думки, пояснити, чому варто почати інше життя. Тоді ефективність у рази більша.

Але знову ж таки, навіть кодування - це всього лише одна психотерапевтична процедура. Я вважаю, що їх має бути кілька, щоб був хороший результат. Але люди звикли, що потрібно кодуватися. Добре хоч не до бабок-цілительок їздять. А раз є попит на цю маніпуляцію, люди готові за це платити, то й медицина теж відгукується - чому б ні.

- Чи можна закодувати примусово?

- Не можна. Ну, так роблять, але це неефективно. З роботи часто привозять керівники своїх співробітників, ми їх кодуємо. Основний критерій, щоб це спрацювало - людина має сама захотіти позбутися своєї залежності.

Людина, закодована насильно, може заплатити і розкодуватися в іншій установі. Так теж часто роблять. Перед Новим роком було багато таких звернень, але ми розкодуванням, звісно, не займаємося.

Що не так із лікуванням алкоголізму та наркоманії

- Чому ви вирішили допомагати людям з алкогольною та наркотичною залежністю? Усе-таки, думаю, ваші пацієнти - не найприємніші люди.

- Раніше алкоголіків і наркоманів лікували як психічних хворих, давали нейролептики, які вбивали бажання вживати, вбиваючи і сутність людини. Зараз не вистачає програм реабілітації (відновлення здоров'я, психіки, соціальних навичок). Безкоштовна наркологічна допомога - це взагалі біда. За фактом, ця категорія пацієнтів нікому не потрібна. Лікарі не прагнуть із ним працювати, суспільство - теж. Хочеться знайти спосіб допомогти людям.

Навіть у розвинених європейських країнах і США лікування наркозалежних - це метадонова замісна терапія (паліативна терапія наркоманії шляхом регулярного призначення метадону замість вживаного наркотику). Тобто все одно що відсутність лікування. Наркоману ніби кажуть: "Ось, візьми інший наркотик. З'їж, скільки тобі треба. Тільки щоб передозування не було. І не псуй життя нормальним людям". Мені таке ставлення здається абсолютно непрофесійним.

Скільки заробляє нарколог

- Скільки в середньому заробляє нарколог у державній і в приватній клініці?

- Приблизно 10 тисяч грн у державній, 20-25 тисяч грн у приватній. Лікарі зазвичай працюють у трьох-чотирьох місцях одночасно.

- Що найскладніше у вашій роботі?

- Пацієнти самі не хочуть лікуватися. Вони постійно записуються, перезаписуються, переносять на наступний тиждень. Так само як планують своє кидання: з Нового року, після дня народження. Саме хворими мало хто себе визнає із залежних. А раз вони не визнають себе хворими, вони не бачать потреби в лікуванні.

- Як ви вважаєте, якою має бути державна політика боротьби з алкоголізмом?

- Наркомани зараз сидять по тюрмах або ж ставляться на облік. Я вважаю, що держава не повинна саджати наркомана з дозою наркотику, а спочатку дати йому можливість полікуватися примусово. З алкоголізмом та ж сама історія. Має бути лікування призначене судом.

Автор: Савенко Дмитро Вікторович (нарколог, психотерапевт)