Як роторна, так і конусна дробарки можуть зношуватися, що в більшості випадків це пов'язано не тільки з рівнем зносостійкості використовуваного матеріалу, конструкцією пристрою, його модифікацією, а й деякими нюансами технологічного процесу, які слід враховувати, так як вони є дійсно важливими. Йдеться про підвищення зношуваності деталей при обробці абразивних матеріалів у разі потрапляння вологи, яка накопичується в дрібниці.
До того ж, остання істотно збільшує навантаження на дробарку, тим самим знижуючи ефективність роботи агрегату. Тому так важливо забезпечувати своєчасне позбавлення від дрібниць та дрібних фракцій щебеню в проміжках між середнім дробленням перед етапом дрібного подрібнення матеріалів.
Економічна складова технологічного процесу розглядається через призму вартості швидкозношуваних деталей. Враховується і той факт, як часто здійснюється заміна комплектуючих. Звичайно, має вплив на економічні показники сума, виділена на придбання самої дробарки, розрахунок споживаної електроенергії та кількість отриманого в результаті дроблення щебеню.
Важливість останнього показника пов'язане з тим, що в Україні немає культури споживання та застосування отриманих у результаті дроблення різних матеріалів посівів. Чому? Вартість піску в країні є настільки низькою, що просто недоцільно звертати увагу на будь-які недоліки в його застосуванні.
Ресурсність та простій
Ресурсних конусів, які працюють з абразивними матеріалами, становить до 1 000 повноцінних годин, тоді як на дроблення слабоабразивних матеріалів виділяється до 10 000 годин, а іноді й більше. Ресурсність білів на роторах становить до 300 годин, тоді як на дроблення слабоабразівних матеріалів виділяється до 6000 годин і більше. Зношуваність ударних плит становить до 900 годин, а на слабоабразивні матеріали дають до 20 000 годин і більше.
На заміну конусів у цілому виділяється до 36 годин, хоча процес монтажу та демонтажу має свої особливості, так як його тривалість залежить від кріплення. Щоб запустити роторну дробарку в разі необхідності заміни біла або відбивних плит, то на монтаж може знадобитися близько 8 годин.
Звичайно ж, прості пристрої впливають на економічну складову діяльності підприємства з виробництва високоякісного щебеню. Надходження сировини та використання щебеню багато в чому визначає кількість робочих та неробочих годин. Іноді весь процес добре спланований, тому фінансові втрати виявляються незначними.
Однак є один важливий нюанс, який слід врахувати охочим придбати саме роторну дробарку, яка є найбільш підходящим варіантом із технічних параметрів, - з роторною дробаркою необхідно возитися трохи частіше, ніж з конусною, хоча це ніяк не знижує її ефективність. Так, потрібно частіше замінювати швидкозношувані компоненти, але це не поломка, а необхідність. На високу продуктивність пристрою це ніяк не впливає.
Для порівняння роторних і конусних дробарок краще брати європейські моделі сучасної комплектації, а не вітчизняні зразки. Конусна дробарка з каталогу спецтехніки вважається більш вигідним пристроєм щодо швидкозношуваних деталей та їх ресурсності. Чому? У випадку з роторними дробарками вартість швидкозношуваних на 1 000 щебеню, якщо береться за основу дроблення абразивних матеріалів, виростає в 3-8 разів.
При переході на абсолютну величину витрат, у разі застосування конусної дробарки витрати на абразивні матеріали - 5-10 руб / т, неабразивні - 2-3 руб / т. У випадку з роторною дробаркою перший показник складе 40-60 руб / т, тоді як другий - 3-5 руб / т.