Говорячи про закупівлі, неможливо не згадати такі споріднені слова, як «тендери» та «аукціони». Вони являють собою конкурентні процеси відбору майбутніх виконавців певних послуг. Це може бути як постачання товарів, так і активності сервісного та обслуговуючого напрямку. Головне, чого добивається замовник, оголошуючи тендер – оптимальний баланс ціни, якості та умов. Часто трапляється так, що це не так просто. Проте в останній час ситуація значно спростилася і все це завдяки системі Прозорро.
Прозорро – головна торговельна платформа державних закупівель України. З моменту її введення закінчилася ера хаотичних аукціонів на державному рівні. Чіткість, структура, регламент та прозорість – замовники змогли оцінити нові пріоритети роботи в електронному форматі.
Державні закупівлі діляться на допорогові та надпорогові. Це найпростіший поділ за бюджетним критерієм. Допорогові закупівлі не повинні перевищувати 200 тисяч гривень для товарів та послуг та 1 мільйон гривень для робіт. Все, що вище – надпорогові. Проте і у низькобюджетних закупівель є вимоги щодо нижнього порогу і це 3 тисячі гривень. Ця межа визначена не просто так, адже у випадку закупівлі на меншу суму губиться весь зміст використання електронної торгової системи.
Поряд с Прозоро функціонує її так звана сестра – Прозоро. Продажі. Ця система дозволяє держустановам продавати свої активи, дає можливість некредитоспроможним банкам реалізувати заставне майно, а також відкриває дорогу на аукціони об’єкти малої приватизації. Велика кількість державних лотів перетворилася на приватну власність, а казна отримала нові вливання. В перспективі мова може йти і про велику приватизацію, але, поки цей етап заходиться у стадії очікування, Прозоро. Продажі розширює свої межі за рахунок нових можливостей.
Наприклад, нещодавно розпочалася масштабна кампанія з оренди земельних ділянок та купівлі прав на користування надрами. Переможці таких аукціонів мають право користуватися землею на свій розсуд і видобувати нафту та газ.
Грудень ознаменувався важливою подією від Укрзалізниці – тендерами на оренду вагонів. Величезний вагонний парк підприємства, який часто залишався незадіяним, трансформувався у вигідні активи, що можуть принести взаємну користь організатору та отримувачу послуг. Зокрема, мова йде про більш ніж 60 тисяч вагонів, серед яких є класичні напіввагони, зерновози, фітингові платформи та інші рухомі склади, які можуть успішно використовуватися для транспортування на великі відстані. Таким чином, оренда вагонів – перспективний напрямок, який тільки набирає оберти.
У 2019 році планується розширити межі впливу систем гілки Прозоро та продовжувати охоплювати все більшу кількість замовників та постачальників.