Останнім часом все частіше з'являються повідомлення про спалахи африканської чуми свиней на території України. Серед населення панує песимістичний настрій, дехто припускає можливість диверсії. За коментарями з приводу ситуації, що склалася на Конотопщині, ми звернулися до начальника управління ветеринарної служби Конотопського району Ігоря Ковальова.
- Наразі розпочався відлік карантину у селі Козацьке, нових повідомлень про загибель тварин немає. Загалом ситуація під контролем. На в'їзді в село з усіх боків розташовані блокпости, проводиться дезінфекція транспорту, що прямує через село. По всій ширині траси розміщені дизбар'єри. Блокпости оснащені бочками, оприскувачами, машинам поливають колеса.
- Як населення ставиться до цих вимушених заходів?
- Звісно, люди невдоволені. Не розуміють, чому ми перевіряємо багаж. Дивляться на нас, як на ворогів. Не розуміють, що все це робиться задля того, аби зупинити поширення вірусу. Ще й натяки такі деколи доводиться чути, що просто прикро. У нас спеціалістів не вистачає, відпустки зірвані, люди сплять по 5 годин максимум, чергують по дві, три доби, бо нема зміни. А які величезні матеріальні витрати! Особливо тяжко було перший тиждень, зараз, коли ситуацію взяли під контроль, стало трохи простіше.
- На агрофірмі "Козацьке" було знищено понад 300 свиней. А що з поголів'ям селян?
- Було створено 4 групи реагування, до якої окрім співробітників ветслужби входили працівники МНС, селищної ради, міліція. У Козацькому перевірено 589 дворів, на 18-ти з них було виявлено та знищено 29 голів, проведена дезінфекція. Решта 457 дворів надавали розписки, що не тримають у своєму господарстві поголів'я свиней. Наразі серед мешканців проводиться широка роз'ясювальна робота, розповсюджуємо пам'ятки, передаємо телефонограми, у газеті "Сільські горизонти" майже чи не в кожному номері нагадуємо: не пускати на подвір'я циган, після роботи змінювати одяг, робити хоч мінімальний дезбар'єр з хлоркою, купувати біотермічні корми, тощо.
- А як склалася ситуація у В'язовому?
- На щастя, урочище, де було знайдено загиблу тварину, знаходиться досить далеко від населених пунктів. Територія обкопується, там працюють єгері, вивісили попереджуючі знаки. Зараз ситуація стабільна.
- Що ви думаєте з приводу припущень про те, що могла мати місце диверсія?
- Підстав для подібних заяв немає. Ветслужба Конотопського району закликає не піддаватися на сепаратистські настрої, та просить повідомляти про тих, хто розповсюджує недостовірні чутки.
Від редакції: Ситуація з обвинуваченнями у навмисному нанесенню шкоди не нова. Подібні підозри висувалися Росією у 2012-2013 роках. Тоді росіяни звинуватили Грузію у диверсії з використанням біологічної зброї. У ЗМІ повідомллось: "Африканская чума свиней не только биологическое, но и идеальное экономическое оружие. Для человека вирус не представляет опасности, а значит может использоваться вполне свободно".
Головний державний санітарний лікар Росії Генадій Онищенко висловив впевненість, що спалахи АЧС на території Росії були спланованою диверсією, яка мала на меті підірвати економіку країни. Тоді росіяни нагадали відому формулу, цитуємо: "ищи кому выгодно".