Поради МНС-ників: що робити, щоб не уразила блискавка

Кожного року синоптики фіксують на Землі до восьми мільйонів блискавок. Куди саме вдарять, неможливо передбачити. Громовиці влучають у космічні кораблі, літаки і хмарочоси, в будинки і в людей.

Фахівці зазначають, що смертельними стають два – три розряди з десяти, а щороку від влучання блискавки у світі гинуть до тисячі людей. (Для порівняння: унаслідок ДТП кожного року гинуть 1 мільйон 250 тисяч осіб).

Поради МНС-ників: що робити, щоб не уразила блискавка, фото-1

При ураженні громовицею найбільше страждають мозок, серце і легені – саме через ці органи й проходить розряд. Посилити ураження можуть металеві предмети (ланцюжки, годинники, браслети), які через високу електропровідність притягують розряд і можуть розплавлятися чи навіть випаровуватися під його дією, бо при розряді блискавки створюється неймовірно високий градус, позначка якого у п’ять разів перевищує температуру на поверхні Сонця. Звідти – часто несумісні із життям опіки на тілі.

А ще ураженим блискавкою загрожує зупинка серця. Особливо уважними мають бути люди з кардіостимуляторами (а це, нагадаю, так звані водії ритму серця, котрі імплантують кардіопацієнтам з метою підтримання нормальної частоти серцевих скорочень), позаяк розряд може призвести до збоїв чи навіть припинення роботи приладу.

Не варто забувати, що значна частина нещасних випадків у грозу пов’язана з так званим непрямим впливом блискавок – ідеться, зокрема, про пожежі, спричинені громовицями, також контузії (ураження слуху), відповідно – повну чи часткову глухоту через надсильний звук розряду.

То які головні правила поведінки під час грози?

Не ховайтеся під деревами!

Затямте: йдеться про будь-які зелені насадження, вищі за вас.

Хочете сховатися, то таїться під кущами. Нема кущів? Шукайте молоде деревце. Кажете, не врятує від зливи? То просто присядьте на землю й накрийте голову одягом. Або руками.

До слова: давно помічено, що в одні породи дерев блискавки влучають частіше, в інші – рідше, а деякі майже не чіпають. Про це можна судити за слідами блискавок на стовбурах – це довгі смуги без кори, деколи – від верхівки до коріння. За статистикою, зі 100 ударів блискавки 54 припадає на дуб, 24 – на тополю, 10 – на ялину, 6 – на сосну, 3 – на бук, 2 – на липу й 1 – на акацію.

Але варто затямити, що під час грози небезпечно ховатися під деревом будь-якої породи.

Блискавку притягує вода

Не купайтеся під час грози. Якщо ж гроза накрила під час купання, берега діставайтеся неквапно. Вийшовши з води, якомога далі відійдіть від водойми. Якщо на час грози перебуваєте у човні, сядьте нерухомо, витягши з води весла. Якщо у плавзасобі є якісь предмети з гуми (наприклад, чоботи чи рятувальний жилет), підкладіть їх під себе, бо гума не проводить струму.

Якомога нижче зігніться. Якщо маєте під рукою брезент, накрийтеся, але так, щоби краї накривки не торкалися поверхні водойми.

Якщо «накрило» у полі

Якщо гроза застала на відкритому просторі, не біжіть. Сядьте й спокійно перечекайте негоду. Не лягайте! І навіть не спирайтеся об землю руками – що більше з нею точок дотику, то більше шансів ураження електричним зарядом, який поширюється землею після удару блискавки.

Якомога швидше зніміть і відкиньте подалі від себе металеві предмети (браслети, годинники, ланцюжки і навіть сережки). І, звичайно ж, не забудьте негайно вимкнути мобільний телефон!

Якщо гроза накрила під час велосипедної прогулянки, зупиніться і якомога далі відійдіть від ровера.

Гроза на вулиці

У місті під час негоди – менше небезпек наразитися на неприємність, бо в урбаністичному середовищі є багато об’єктів, привабливіших для громовиці, ніж самотній подорожній. Одначе всяке трапляється. Тому якнайшвидше постарайтеся дістатися домівки або принаймні перечекати зливу у під’їзді (хоча це зараз проблематично, позаяк майже всі брами зачинені).

А поки ви є просто неба, дотримуйтеся таких рекомендацій:

  • якою б сильною не була злива, не користуйтеся парасолькою, бо вона може стати громовідводом;
  • не ховайтеся під дашком зупинок громадського транспорту, бо більшість із них – з металевих конструкцій;
  • тримайтеся подалі від високих дерев, ліній електропередачі і ліхтарних стовпів.

Якщо під час грози ви вдома

Найбезпечніше під час грози людина, звичайно ж, почуває себе у хаті. Одначе, застерігають фахівці, і тут немає стовідсоткової гарантії залишитися неушкодженим, якщо не дотримуватися певних правил.

А вони такі:

  • під час негоди не підходьте до вікон і не виходьте на балкон, а особливо – якщо він незасклений;
  • не користуйтеся стаціонарним телефоном;
  • не ставайте під душ і не приймайте ванни, також – не мийте посуду, позаяк у разі несправного заземлення водопровідні труби можуть стати добрим провідником струму після удару блискавки;
  • слід знеструмити всі електроприлади – як мінімум, від стрибків електрики вони можуть перегоріти, як максимум, коротке замикання може призвести до пожежі.

Бережіть себе.