Подія трапилася сьогодні, 26 січня. На черговій сесії Конотопської міської ради саме обговорювали проект рішення про розвиток комунального електротранспорту, коли до слова попросився пан Одінцов - підприємець, що забезпечує перевезення пасажирів на маршрутах №2, 9 та 14.
Оскільки регламентом промова перевізника не була передбачена, міський голова попрохав пана Романа зачекати, та виступити перед громадою одразу після закінчення сесії. Однак вкрай знервованого перевізника годі було зупинити. Не заспокоївся він навіть після втручання поліції. "Я працював 15 років, а тепер мене рішили знищити!" - кричав Роман Одінцов. "Арештуйте мене!" - спересердя кілька разів вигукнув підприємець, звертаючись до двох правоохоронців, що підійшли, аби вгамувати його пил.
"Я працював 15 років, а тепер мене рішили знищити!" - кричав Роман Одінцов.
По закінченню сесії виступати перед публікою у перевізника вже не стало сил. Емоційна промова геть виснажила підприємця. Однак він згодився пояснити свою позицію кореспонденту 05447.com.ua:
- У мене є 7 вільних автобусів, які можуть стати на кільцевий маршрут "одинички", вони всі (прим.: міська влада) це знають. Вони ж забрали в мене маршрут №6. Мер відібрав. Уже всі маршрути пішли в "колгосп" трамвайного управління. Мені уже принесли чотири акти на розірвання договорів на всі маршрути, що я обслуговую. Я сказав, що подаю на них в суд, і нічого вони зі мною не зроблять. Я працюю, плачу податки, а вони рішили мене взять, і знищити!" - заявив Роман Одінцов.
За коментарями з цього приводу ми звернулися до заступника міського голови Ігоря Степанченка.
- По-перше, шостий маршрут - не комунальний. Його дійсно раніше обслуговував Одінцов. Але відбувся конкурс, згідно якого переможцем став ФОП Мисюк, який і обслуговує цей маршрут. А що стосується пана Одінцова, то він дотримався свого слова лише один день, коли перевозив громаду безкоштовно. Тепер він бачить, що відбуваються такі пертурбації в місті, і що звільняється багато маршрутів. Всі маршрути будуть виставлені на конкурс, і вони хочуть бути в долі, тобто здійснювати ці перевезення.
Але ми вже навчені на гіркому досвіді про співпрацю з деякими приватниками, котрі можуть поставити ультиматуми, не залежні від волі громади. Вони всі були попереджені про те, що хто не вийде на маршрут, з тим буде розірвано договір. І ніхто їм не обіцяв, що з ними знову ж таки буде укладений новий договір. Ми будем максимально закривати всі маршрути нашим трамвайним управлінням.
Кор.: - Існує думка, що всі ці дії - лише перерозподіл сфер вливу. Що скажете на це?
Степанченко: - За рахунок міського бюджету ми фізично не в змозі закупити стільки маршруток, скільки потрібно для обслуговування громади Конотопа. Грошей вистачить на 6, максимум на 7 нормальних автобусів. Тому після розірвання договорів буде оголошено новий конкурс превізників. Тих, з якими буде можна вести діалог не в ультимативній формі.
Історію протистояння влади та перевізників читайте в спецтемі "Транспортний апокаліпсис Конотопа".