Педагогам в молодших класах настійно рекомендують відмовитися від червоної пасти при роботі з дитячими зошитами. Цей колір агресії на підсвідомості асоціюється у людини, а тим більше у дитини, з тривожним станом, пояснює головний спеціаліст відділу змісту освіти Міносвіти України Алевтина Лотоцька.
Цікаво, що законодавчими актами червона ручка в школах взагалі не регламентована, немає навіть такого радянського документа. Червоні перекреслення та правки - історичний вибір самих педагогів, які бажають домінувати над учнями. Від такого підходу треба відмовлятися.
Більш спокійною і природної буде зелена або коричнева ручка - на них і будуть націлювати вчителів у новому навчальному році. При цьому, вважають психологи, в перших класах, наприклад за підсумками уроків каліграфії, розумно підкреслювати те, що гарно виходить у дітей, а не навпаки. Наприклад, взяти на зелений кружечок правильно написану літеру, щоб учень бачив приклад для наслідування, створений своєю ж рукою. Помилку краще акуратно підкреслити, але не перекреслювати нещадно.
Олівець замість ручки
У батьківському середовищі жваво обговорюється питання: невже правда, що першокласників змусять писати олівцями? Правда, але не зовсім. Мова йде не про те, щоб змушувати, а про те, як дитині зручніше. Вважається, що якщо навички письма не вироблені, олівець - більш м'який і зручний інструмент. До речі, і раніше ніхто не забороняв застосовувати на уроках. Є школи, де для самих маленьких олівці вводять рішенням педагогічної ради. А є установи, де вважають за доцільне використовувати пір'яні ручки.
У Міносвіти кажуть, що приймати рішення, і це буде записано у методичках, повинен сам учитель - залежно від навичок і бажання дітей. Якщо дитина в дитячому саду або вдома впевнено навчився виводити букви ручкою, насильно пхати йому олівець не повинні (батьки, зверніть увагу!). Якщо з грифелем малюкові управлятися зручніше, перехід до ручки буде поступовим.