Вперше в історії за перевезення пільговиків місцеві бюджети не компенсували Укрзалізниці майже нічого. За півроку державний перевізник отримав лише 3% компенсації. Заборгованість сягнула близько 200 млн грн. Місцева влада посилається на відсутність субвенцій з державного бюджету, бо цього року вони взагалі не передбачені.
ПАТ «Укрзалізниця» направив листи керівництву Уряду та областей з проханням вирішити проблему з відшкодуванням коштів за перевезення пільговиків приміськими поїздами в нормативно-правовому полі. У І півріччі 2016 року регіональні філії ПАТ «Укрзалізниця» у приміському сполученні перевезли пільгових категорій громадян, компенсація за які повинна відшкодовуватися місцевими органами виконавчої влади, на 204,9 млн грн, з яких компенсовано тільки 6,2 млн грн – це 3% від суми наданих послуг. Заборгованість склала 198,7 млн грн.
Такий низький відсоток покриття витрат за перевезення пільгових пасажирів є критичним, щороку місцеві бюджети компенсували залізничному перевізнику загалом не більше 50%, але показника 3% жодного року не було!
Окремі органи місцевої влади взагалі не вважають за потрібне сплачувати за перевезення пільговиків. Серед тих, які зовсім не сплачують за перевезення, опинилися м. Київ, Харківська, Одеська, Львівська, Тернопільська та Рівненська області.
Зазначена ситуація склалася через неврегульованість питання в нормативно-правовому полі. Місцеві бюджети мають компенсувати виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету, проте в Законі України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» відповідні субвенції відсутні.
Саме тому керівництво ПАТ «Укрзалізниця» звернулося до прем’єр-міністра України, голови Верховної Ради, голови комітету ВРУ з питань транспорту та міністра інфраструктури з пропозиціями щодо вирішення проблемних питань.
Зокрема, залізничники просять підтримати на урядовому рівні внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансового забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та інших, передбачених законодавством пільг, у тому числі стосовно залізничного транспорту.
Також залізничники підтримують запровадження адресних грошових виплат пільговим категоріям громадян, що, насамперед, дасть перевізнику можливість отримувати повну вартість проїзду незалежно від соціального статусу громадян.
Вирішення зазначених питань дозволить стабільно та безпечно здійснювати приміські пасажирські перевезення залізничним транспортом.