Конотоп. Вулицями рідного міста. Ярківська та Ярмаркова.

Продовжуємо публікувати повну версію книги Олександра Євтушенка "Вулицями рідного міста. Довідник з історії вулиць міста Конотопа". Сьогодні ми познайомимо вас з історією походження назви вулиць Ярківська та Ярмаркова.

ЯРКІВСЬКА вул. (1920-ті р.). Уперше згадується 28.06.1929 р.
Назва вулиці може походити від слова "яр"(“ярок”) і вказувати на топографічні особливості місцевості, через яку пролягає вулиця – гористий ландшафт надзаплавних терас, із мисами та ярами, лівого берега р. Єзуч.

До цього ГЛУХІВСЬКИЙ тракт (XVIII ст.). Перша згадка в 1782 р. 

Означала дорогу, яка прямувала із м Конотопа до м. Глухів. Назва дороги згодом перетворилася на назву тракту.

ЯРКІВСЬКА вул. від пл. Конотопських дивизій до вул. Свердлова.

До цього КИРАСИРСЬКА вул. Уперше згадується 28.06.1929 р. 
Назва вулиці походила від слова кирасир (франц.) – воїн важкої кінноти; кирас (кираса) – нагрудні лати з двох половинок. Від жіночого – кирасирка (кірасирка), так як і драгунка – жінка, у якої чоловік в армії на службі (можливо, мешкала на даній вулиці). 11 У назві вулиці могла бути відображено також приналежність до роду військ – кирасирів – когось із її мешканців, можливо, навіть, і перших поселенців на даній території.


ЯРКІВСЬКА вул. від вул. Генерала Драгомирова до вул. Нахімова. 

До цього ДРИЖЧОВСЬКА вул. (XVIII – ХІХ ст.). Перші згадки – в 1782 р., 1784 р.,9 1798 – 1800 р.

Назва вулиці повязана з назвою одного з Конотопських козацьких куренів середини XVII – XVIII століття – “Дрижчовський” (на початок XVIII ст. містив у собі "29 домохозяйств конного и 34 пешого товариств").  Зараз район вулиць Свердлова, Сарнавська, Драгомирова.
Дрижчовка (дрожчовка) – у значенні дороги, руху по дорозі, їзди, може походити від слова дрожки – повозка: "Дрожки были у нас. Раньше запрягали в них лошадь". 


ЯРМАРКОВА вул. (з 30.01.1992 р.). 

До цього РЕВОЛЮЦІЇ пл. (1920-ті – 1992 р.). Уперше згадується 28.06.1929
р. Назва вулиці містить ідеологічне підґрунтя часів СРСР, названа на честь Жовтневої революції 1917 р.

Ярмаркова


До цього ЯРМАРКОВА пл. (ХІХ – початок ХХ ст.). Перша згадка – в 1835 р.
Назва площі містить економічне підґрунтя часів розвинутого середньовіччя і походить від ярмарків, які проводилися в м. Конотоп у XVIII –ХХ ст.: "В м. Конотоп – в год было три ярмарки: 1) весною, в день Великомученика и Победоносца Георгия, 23 апреля, 1) в самое время жнив, в день Успения, августа 15 и 3) в день Введения во Храм, 21 ноября. Из них Георгиевская – продолжалась три, Успенская – две, а Введенская – одну неделю. Купцы на
оныя съезжались из Великороссийских городов: Калуги, Орла, Путивля и других, а так же из Малороссийских городов: Стародуба, Новгородка и других торгових мест Конотопской сотни. Одни – с товарами и разными сукнами, другие – с кожами, и сырыми, и бакалеею, а иные – для покупки лошадей и рогатого скота". 

До цього ПОДВАЛЬНА вул. (XVIII – ХІХ ст.). Перші згадки – в 1782 р., 1784 р.,9 1798 – 1800 р. 
Назва вулиці несла певну інформацію про об’єкт, підкреслювала розташування вулиці в юбеспосередній близькості відносно певної території, об’єкту, межі: згідно з планом м. Конотоп 1784 р., вулиця пролягала вздовж валу (під валом) зовнішньої частини західної стіни Конотопської фортеці. 

У м. Конотоп у XVIII ст. також існували вулиці Ярмоловка, Перетятковщина, Лаврених, Красовні, Сахнівська, 8 Московська, Петрова, Римаровська, Кавина, Овчинникова, Макар’євська, Шилевка, Клещовська, Бондаровка.

(З початком книги можна ознайомитись тут).

Редакція сайту міста Конотопа 05447.com.ua висловлює подяку Олександру Євтушенку за надання ексклюзивного дозволу на друкування матеріалів книги "Вулицями рідного міста. Довідник з історії міста Конотопа". Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено, будь яке використання узгоджувати з авторами. При узгодженому використанні матеріалів посилання на ресурс обов'язкове. 

Читайте також: Доцільність перейменування деяких вулиць Конотопа (обговорення)

Вам також буде цікава спецтема "Міркуємо разом. Назви вулиць нашого міста".